Istorie Aprilie 25, 2014

La data de  01.08.1995 a fost numit paroh la parohia Băluşeni PC. Pr. Ioan Gafencu, care a suplinit de la aceiaşi dată şi parohia Băluşenii Noi.

Piatra de temelie a noii biserici, a fost pusă şi sfinţită în anul 1996, luna iunie, ziua 29 de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, pe amplasamentul  vechii biserici construită din chirpici în anul 1918, şi care a fost demolată.

Actuala Biserică a fost construită între anii 1996 -2000 de către credincioşii acestei  parohii.

Sfântul locaş este construit din bolţari, acoperit cu tablă albă, iar în interior are pictură murală executată de Costân Viorel în tehnica ”fresco”.

Catapeteasma a fost  realizată în anul 1999 de Mihai Petru.

Slujba de sfinţire a noii biserici a fost săvârşită în data de 8 septembrie 2012, de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul,  Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, însoţit de P.C. Protopop Lucian Leonte şi un  sobor de preoţi şi diaconi